Jak vybrat svatebního fotografa

Možná výběr svatebního fotografa není úplně aktuální téma, protože hlavní svatební sezóna se pomalu blíží ke konci a ty letošní zbývající mají většinou už vše zajištěné a domluvené. Nicméně se začínají plánovat svatby na příští rok a rád bych předal část zkušeností a poznatků, které jsem posbíral jak z pozice fotografa, tak řadového hosta. Za dobu, co se fotografování věnuji jsem jich navštívil v řádu stovek a zažil jsem, nebo slyšel o mnoha situacích, které lze předvídat nebo se jim vyvarovat.

Kdy je čas vybírat svatebního fotografa?

Mnoho snoubenců již pochopilo, že rok dopředu není rozhodně příliš brzo. Je to sice občas trochu problematické kvůli zabookování přesného termínu, protože spousta míst pro svatební obřady, hostiny atp. mají různé termíny pro rezervace (od 1. ledna, maximálně 6 měsíců před konáním svatby…), ale je dobré fotografa kontaktovat co nejdříve, aby alespoň rámcově počítal, že se svatba bude v nějakém přibližném termínu konat a zbytek se doladí až budete vědět termín jistě. Solidní fotograf vás kontaktuje, pokud se mu na stejný termín (nejistý, předběžně zamluvený) ozvou další snoubenci a vše se řeší v kooperaci s Vámi. Samozřejmě, pokud máte termín zamluvený „napevno“, tak by mimo závažných okolností rušit focení neměl nebo za sebe alespoň najít adekvátní náhradu. Bohužel v tomto ohledu se v posledních letech objevuje stále více případů, kdy někteří fotografové svévolně ruší rezervace. A to z mnoha různých důvodů – dostali lukrativnější zakázku, nechce se jim, ozvali se kamarádi, jedou raději dovolenou. Zkrátka profesionální etika je u mladších fotografů a fotografek občas „sprosté slovo“.

Svatbu nafotí kamarád

S tímto se setkávám poměrně často. Fotografování svatby je velmi náročné a bez patřičných znalostí a zkušeností je to ještě mnohem těžší. Pokud tedy kamarád není zkušený fotograf a Vám na fotografiích ze dne s velkým „D“ záleží, ještě tuto volbu zvažte. Někdy vzniknou netradiční poutavé fotografie, ale bohužel mnohem častěji nastane situace, kdy se na mne novomanželé zpětně obrací, jestli bych s tím něco nedokázal udělat, aby měli fotografie hezké, i když jsem jim svatbu nefotografoval. Často se snažím pomoci, jak je to v mých silách, ale už jsem takto dostal do rukou fotografie, se kterými opravdu nic dělat nešlo a přistoupili jsme k jiné variantě – nafotit nové novomanželské fotografie. Kdyby však neměla nevěsta vlastní šaty a ženich oblek, zpětně by se to realizovalo jen těžko.

Podle čeho vybírat?

Velmi důležitý je styl, jaký se Vám líbí, proto podle toho také vybírejte svatebního fotografa, protože každý má trochu jiný styl a je si v něm jistý, proto se fotografa nesnažte tlačit do příliš odlišného stylu a raději hledejte jiného.

Nejlepší jsou reference od známých a kamarádů, kteří již s nějaký fotografem zkušenost mají. Ale pozor, ne každý fotograf má zkušenosti se svatbami, takže hledejte reference týkající se svateb. Na stránkách a FB profilu fotografů naleznete v 99% případů jen výběr nejlepších fotografií a většinou se jedná o novomanželské portréty. Ale to je jen menší část fotografií, které musí fotograf zvládnout a dost často může nastat problém s „reportážními“ fotografiemi z celého zbytku svatby. Pokud nemáte jistotu na základě referencí nebo prezentace fotografa, že i tuto část zvládne, zeptejte se, jestli by Vám fotograf neukázal nebo případně nezaslal nějakou ukázku fotografií z obřadu, gratulací novomanželů, hostiny atd.

Není fotograf moc drahý?

Cena je velmi relativní a hodně závisí na lokalitě, kde svatební fotograf působí. Člověk, který se focením živí, má daleko vyšší náklady na samotnou činnost – legální software, pravidelná obnova a údržba fotovybavení, sebevzdělávání a mnoho dalšího stojí ročně deseti a statisíce korun. Naproti tomu „amatérští fotografové“, kteří si focením jen přivydělávají, si většinou „kradením“ počítačových programů a vysokou kvalitou techniky hlavu tolik nelámou, což následně může (ale rozhodně nemusí) mít dopad na kvalitu výsledných fotografií.

Drahé vybavení, základ úspěchu?

Toto je naprosto mylná představa. Drahé vybavení ukazuje jen, že fotograf má dost peněz. A zvlášť když nemá focení jako hlavní činnost obživy, to nemusí zrcadlit kvalitu jeho práce. Drahá technika dává jen částečnou jistotu vyšší spolehlivosti než ta levná a může rozšířit možnosti. Pokud se Vám fotograf začne výrazně chlubit cenou fotoaparátu, je třeba zpozornět.
Malé přirovnání: Zkuste kuchaři říct, že jídlo bylo dobré, protože má drahé hrnce. U fotografa je to stejné.

Na co se zeptat při výběru?

Toto není lehká otázka, protože někteří fotografové těžko snášejí nedůvěru při přílišném vyzvídání, ale je to Váš velký den, proto se nebojte zeptat alespoň na důležité věci, které Vám leží na srdci. Většina fotografů Vám však bude ochotná zodpovědět cokoliv na co se ohledně svatby zeptáte.

Zde je několik bodů, které byste neměli opomenout, aby nenastalo případné nedorozumění nebo nepříjemnosti:

 • Vozí fotograf záložní fotoaparát pro případ poruchy?
  Fotograf Vás může přesvědčovat, že má kvalitní profesionální techniku, která se neporouchá, ale na takového pozor – zkušený fotograf ví, že se může stát cokoliv, žádná technika není nerozbitná. Měl jsem v rukou i zcela nový fotoaparát, u kterého se vyskytla výrobní vada a na problém bylo zaděláno.
 • Zajistí si fotograf svojí dopravu?
  Není pravidlem, že by fotograf musel jezdit vlastním vozem a někdy to ani není možné (třeba kvůli omezení povolení k vjezdu, parkování atd.), ale je třeba toto domluvit dopředu, aby s tím obě strany počítaly. Pokud fotograf jezdí sám, zeptejte se na cenu dopravy.
 • V jaké formě a rozsahu fotografie dostanete?
  Toto by Vám fotograf měl sdělit sám, ale v průběhu jednání se na to může zapomenout. Někteří fotografové totiž neposkytují fotografie v rozlišení, které je vhodné k tisku větších formátů nebo je opatřuje vodoznakem (svým logem).
 • Jak dlouho potrvá zpracování?
  Záleží na tom, jak moc je fotograf vytížený a kolik času věnuje úpravám. Termíny se pohybují různě (od 1 týdne, až po 2 měsíce).
 • Zůstane fotograf déle, když bude potřeba?
  Občas nelze přesně odhadnou přesný rozsah focení. Proto je dobré se zeptat, zda Vám tuto možnost nabídne a kolik by to případně stálo.
 • Myslíte si, že bude na Vaší svatbě něco neobvyklého? Proberte to s fotografem, určitě Vám rád poradí 🙂

Slovo na závěr

Za roky, co se fotografováním svateb zabývám, jsem toho zažil spoustu. Dokonce se poslední dobou dostávám do situací, kdy supluji činnost svatebního koordinátora a poradce. Dokonce jsem už i oblékal a zavazoval nevěstu do šatů. Ročně fotím desítky svateb a málokdy mne něco překvapí, ale i přes bohaté zkušenosti se to občas stane. Ale mnohem víc mne překvapují „příběhy“ o různých fotografech, kteří svou práci berou příliš lehkovážně. Proto sami výběr také neberte na lehkou váhu a nechte si poradit nebo někoho doporučit.